2 dni w Krakowie

Planując przyjazd do Krakowa, wertują Państwo dziesiątki przewodników i stron internetowych, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w naszym mieście. Spośród szerokiej oferty muzeów, tras zwiedzania, trudno się na coś zdecydować. W efekcie filmujemy, fotografujemy, błąkamy się po mieście i staramy się uchwycić czas w obiektywie aparatu…
Chcielibyśmy zaproponować Państwu plan zwiedzania Krakowa na pełne 2 dni, aby można było dużo zwiedzić, ale też poczuć klimat i atmosferę Krakowa.

Dzień I – POZNAJEMY STARE MIASTO

zwiedzanie Krakowa - kościół MariackiJest się czym pochwalić! Nasz krakowski Rynek zajął w 2005 roku pierwsze miejsce w globalnym Rankingu „Najlepszych Rynków Świata”. Rynek Główny o wymiarach 200x200m wraz z przyległymi ulicami został wytyczony w 1257 roku na prawie magdeburskim. Do dnia dzisiejszego przetrwały na tym obszarze Sukiennice, których autentyczne XII wieczne początki możemy podziwiać w Muzeum Podziemi Rynku, kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa oraz Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem dłuta Wita Stwosza. Koniecznie zajrzyjcie do podziemnego muzeum, do którego wchodzi się od strony pomnika Adama Mickiewicza!
zwiedzanie krakowa - pomnik Adama MickiewiczaZ krakowskim Rynkiem związanych jest szereg legend i tradycji. Trzeba pamiętać tutaj o krakowskim hejnale, legendzie o rycerzach zaklętych w gołębie, czy historii żółtej ciżemki. Rynek to również miejsce, gdzie co roku odbywa się pochód lajkonika, a w grudniu podziwiamy wystawę krakowskich szopek. Nie sposób również oderwać wzroku od zabytkowych kamienic, które zachwycają świetnie zachowanymi detalami architektonicznymi. Na kawę i pyszny posiłek zapraszają liczne restaurację i kawiarnie skupione wokół Rynku.
zwiedzanie Krakowa - barbakanBędąc na Starym mieście, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na krakowskie Planty, które wytyczają obszar, gdzie niegdyś stały mury miejskie. Ich pozostałością jest zachowana Brama Floriańska wychodząca na budynek Barbakanu. Kolejnym ważnym punktem na mapie będzie dzielnica uniwersytecka ze słynnym Collegium Maius.
zwiedzanie Krakowa - Collegium MaiusCzas zwiedzania starego miasta – ok. 2-3h.

WAWEL

zwiedzanie Krakowa - ulica KanoniczaKiedy już poznaliśmy Stare miasto, skosztowaliśmy krakowskiego obwarzanka, czyli tak naprawdę zwiedziliśmy pierwszą część Drogi królewskiej – Brama Floriańska – Rynek Główny, przyszedł czas na Wzgórze Wawelskie, do którego dojdziemy ul. Grodzką, a następnie Kanoniczą, jedną z najpiękniejszych ulic miasta.
Na wzgórzu w zamkowych wnętrzach czekają nas wystawy, które trzeba poznać: komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, Wawel zaginiony, skarbiec i zbrojownia, czy ogrody wawelu. Koniecznie trzeba zajrzeć do katedry z grobami królewskimi i słynnym dzwonem Zygmunt, który bije tylko z okazji bardzo ważnych wydarzeń i świąt. Warto także rozejrzeć się dookoła i na tarasie widokowym spojrzeć na zakole Wisły a przy dobrej pogodzie zobaczyć tatry. Na koniec zwiedzania koniecznie trzeba podejść do SMOKA WAWELSKIEGO, który przywita nas prawdziwym ogniem!
Czas zwiedzania: ok. 2-4 h

DZIEŃ II – KAZIMIERZ I FABRYKA SCHINDLERA

Krakowski Kazimierz, będący niegdyś odrębnym miastem stał się teraz nie tylko modnym, ale bardzo lubianym miejscem wśród turystów i tubylców.
Kazimierz został założony w XIV wieku przez naszego króla Kazimierza Wielkiego i stanowił odrębne miasto . Obecny Plac Wolnica pełnił funkcję dawnego rynku. Od XV wieku aż do II wojny światowej wschodnią część Kazimierza zamieszkiwali Żydzi . Życie kulturalne tak jak obecnie, skupione było wokół Placu Nowego i reprezentatywnej ulicy Szerokiej. Kazimierz jest obecnie dzielnicą Krakowa, po wojnie bardzo zaniedbany, dziś odzyskał swój dawny blask. Jest odwiedzany przez turystów równie często, jak trakt królewski.
Będąc na Kazimierzu, koniecznie trzeba zajrzeć do Synagogi i na Cmentarz Remu, która do tej pory pełni swoją funkcję. Dla poznania tradycji i obyczajów żydowskich, koniecznie należy się udać do Starej Synagogi, obecnie oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Po drodze na uwagę będzie zasługiwała także Synagoga Izzaka z XVII wieku oraz Synagoga Tempel.
Podążając tym tropem możemy udać się do chrześcijańskiej części Kazimierza, by zakończyć wędrówkę na Skałce i odwiedzić kryptę zasłużonych dla Polski lub też skierować swoje kroki na dawny teren krakowskiego getta i złożyć hołd poległym na Placu Bohaterów Getta.
Na sam koniec proponuję zwiedzanie Fabryki Schindlera – nowoczesnego muzeum, które przedstawi historię Krakowa na tle II wojny światowej.
Gdyby chcieli Państwo zostać w Krakowie dłużej, warto wybrać do Ojcowskiego Parku Narodowego, do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu lub Kalwarii i Wadowic.