Kraków w jeden dzień

Kraków w jeden dzienDla niektórych osób zorganizowanie jednodniowego wyjazdu do Krakowa może stanowić nie lada wyzwanie! Zostajesz poproszony w pracy, w szkole lub w kręgu przyjaciół o przygotowanie planu zwiedzania Krakowa i nie wiesz co z tym zrobić? Wawel kojarzy Ci się wyłącznie z zamkiem a krakowski rynek z huczną zabawą? Śpieszymy z pomocą.
Planując jednodniową wycieczkę nastawioną na zwiedzanie, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Należy sprawdzić dostępność parkingów w pobliżu centrum miasta, zapoznać się z cennikami biletów wstępu, zrobić niezbędne rezerwacje, jeśli są konieczne oraz zaplanować przerwę na posiłek i chwilę relaksu. Poniżej przedstawiamy plan jednodniowej wycieczki do Krakowa – zabytki i miejsca, które musisz zobaczyć!
Najlepszą opcją będzie zwiedzanie Traktu królewskiego oraz Żydowskiego Kazimierza, tzw. Kraków w pigułce.
Wysiadają Państwo na parkingu dla autokarów pod Wawelem i tam czekają na swojego przewodnika (w przypadku większej grupy) lub zwiedzają samodzielnie (przewodnik książkowy lub miejski też się przyda… ). Ruszamy w kierunku Smoka Wawelskiego, a następnie podążamy na Wzgórze Wawelskie. W tym miejscu koniecznie zaglądamy na dziedziniec zamku i podziwiamy krużganki. W Katedrze wawelskiej spędzimy nie mniej niż godzinę – czeka nas tutaj dodatkowo wejście do krypty wieszczów, na „Dzwon Zygmunt” oraz do grobów królewskich.
zwiedzanie Krakowa - ulica KanoniczaSchodząc z Wawelu podążamy ul. Kanoniczą, a następnie Grodzką mijając pod drodze romański kościół św. Andrzeja oraz barokowy Kościół Piotra i Pawła. Idąc dalej na Rynek proszę nie zapomnieć skręcić w lewo przy Placu Wszystkich Świętych i odwiedzić słynne Okno papieskie oraz kościół Franciszkanów ze słynnym witrażem Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec stań się”.
zwiedzanie Krakowa - kościół MariackiNa Rynku wszystko jest ważne i można tutaj długo opowiadać o układzie urbanistycznym tego miejsca. Koniecznie jednak proszę pamiętać o Sukiennicach, Kościele Mariackim i Wieży Ratuszowej. Na pewno też uda się wysłuchać hejnału, który jest grany co godzinę!
Po ok 3-4 godzinach zwiedzania czas na przerwę – proszę wygodnie usiąść w restauracyjnych ogródkach i wybrać coś pysznego wedle gustu. Dla grup zorganizowanych warto pomyśleć o wcześniej zarezerwowanym posiłku. Na Rynku będzie można go zjeść już za 25 zł, a jeśli oddalimy się kilka metrów dalej, nawet za 16-18 złotych (zapytaj nas o posiłek dla grup).
Chwila oddechu i ruszamy dalej podbijać Żydowski Kazimierz, gdzie czekać będzie m.in. spacer ul. Szeroką, Synagoga i Cmentarz Remu, Stara Synagoga oraz słynny Plac Nowy. Jeśli ktoś będzie chętny, można dodatkowo włączyć do zwiedzania chrześcijańską część Kazimierza i zakończyć Kraków w jeden dzień spacerem na Skałkę…
Czas zwiedzania z przewodnikiem książkowym – 4 – 5 h
Czas zwiedzania z przewodnikiem miejskim – 6-8h
Bilety na trasie:
Kościół Mariacki – 10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Dzwon Zygmunt i groby królewskie – 12 zł normalny, 6 zł ulgowy
Smocza Jama – 3 zł
Synagoga i Cmentarz Remy – 10 zł normalny i 5 zł ulgowy