POZNAJEMY KRAKOWSKIE STARE MIASTO

Dzień I

zwiedzanie Krakowa - kościół MariackiJest się czym pochwalić! Nasz krakowski Rynek zajął w 2005 roku pierwsze miejsce w globalnym Rankingu „Najlepszych Rynków Świata”. Rynek Główny o wymiarach 200x200m wraz z przyległymi ulicami został wytyczony w 1257 roku na prawie magdeburskim. Do dnia dzisiejszego przetrwały na tym obszarze Sukiennice, których autentyczne XII wieczne początki możemy podziwiać w Muzeum Podziemi Rynku, kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa oraz Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem dłuta Wita Stwosza. Koniecznie zajrzyjcie do podziemnego muzeum, do którego wchodzi się od strony pomnika Adama Mickiewicza!
zwiedzanie Krakowa - Collegium MaiusZ krakowskim Rynkiem związanych jest szereg legend i tradycji. Trzeba pamiętać tutaj o krakowskim hejnale, legendzie o rycerzach zaklętych w gołębie, czy historii żółtej ciżemki. Rynek to również miejsce, gdzie co roku odbywa się pochód lajkonika, a w grudniu podziwiamy wystawę krakowskich szopek. Nie sposób również oderwać wzroku od zabytkowych kamienic, które zachwycają świetnie zachowanymi detalami architektonicznymi. Na kawę i pyszny posiłek zapraszają liczne restaurację i kawiarnie skupione wokół Rynku.
zwiedzanie Krakowa - barbakanBędąc na Starym mieście, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na krakowskie Planty, które wytyczają obszar, gdzie niegdyś stały mury miejskie. Ich pozostałością jest zachowana Brama Floriańska wychodząca na budynek Barbakanu. Kolejnym ważnym punktem na mapie będzie dzielnica uniwersytecka ze słynnym Collegium Maius.
Czas zwiedzania starego miasta – ok. 2-3h.

WAWEL

zwiedzanie Krakowa - ulica KanoniczaKiedy już poznaliśmy Stare miasto, skosztowaliśmy krakowskiego obwarzanka, czyli tak naprawdę zwiedziliśmy pierwszą część Drogi królewskiej – Brama Floriańska – Rynek Główny, przyszedł czas na Wzgórze Wawelskie, do którego dojdziemy ul. Grodzką, a następnie Kanoniczą, jedną z najpiękniejszych ulic miasta.
Na wzgórzu w zamkowych wnętrzach czekają nas wystawy, które trzeba poznać: komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, Wawel zaginiony, skarbiec i zbrojownia, czy ogrody wawelu. Koniecznie trzeba zajrzeć do katedry z grobami królewskimi i słynnym dzwonem Zygmunt, który bije tylko z okazji bardzo ważnych wydarzeń i świąt. Warto także rozejrzeć się dookoła i na tarasie widokowym spojrzeć na zakole Wisły a przy dobrej pogodzie zobaczyć tatry. Na koniec zwiedzania koniecznie trzeba podejść do SMOKA WAWELSKIEGO, który przywita nas prawdziwym ogniem!
Czas zwiedzania: ok. 2-4 h