Zwiedzanie Wawelu

ZWIEDZANIE WAWELU! PRAKTYCZNY PRZEWODNIK!
Wawel to nie lada gratka dla koneserów sztuki! Można to miejsce zwiedzić na kilka sposobów . Każdy znajdzie coś dla siebie.
Chcą zwiedzić poszczególne obiekty na Wzgórzu Wawelskim trzeba pamiętać, że podlegają one pod 2 różne instytucje. Zwiedzanie Katedry na Wawelu wraz z Dzwonem Zygmunt i kryptami, w tym kryptą gdzie spoczywa para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy ma w ofercie każdy przewodnik po Krakowie. Możesz też zwiedzić ją samodzielnie, bez konieczności wynajęcia przewodnika płacąc jedynie za wejście na Dzwon i do grobów królewskich (wejście do samej katedry i krypty pary prezydenckiej jest bezpłatne). Bilet kosztuje odpowiednio 6 lub 12 zł za osobę.
Zwiedzanie ekspozycji Zamku na Wawelu można zarezerwować dzwoniąc bezpośrednio do centrum informacji zamku pod nr telefonu +48 124221697 lub prosząc o rezerwację którą zrobi za Państwa przewodnik po Krakowie. Bilety na poszczególne ekspozycje nie należą do najtańszych, dlatego wybierając się do Krakowa warto wziąć pod uwagę listopad, miesiąc bezpłatnego zwiedzania Wawelu.
Ekspozycje na Wawelu!
REPREZENTACYJNE KOMNATY KRÓLEWSKIE
Jest to najbardziej popularna ekspozycja wnętrz zamku, obejmująca kilka pomieszczeń. Można tutaj zobaczyć oryginalne renesansowe wnętrza. Najcenniejsze są arrasy o tematyce biblijnej, z elementami groteski lub ukazujące herby Litwy i Polski, utkane na życzenie króla Zygmunta Augusta. Znajdziemy tu bogato zdobione sale i wystawy malarstwa polskiego oraz europejskiego.
PRYWATNE APARTAMENTY KRÓLEWSKIE
Wystawa obejmuje komnaty na pierwszym piętrze – prywatne pokoje, pokoje dla gości oraz dworzan.
SKARBIEC I ZBROJOWNIA
Od XIV wieku gromadzono tutaj insygnia władzy królewskiej (korony, jabłka, berła, miecze). Król posiadał również odrębny prywatny skarbiec, w którym gromadził dobra.
WAWEL ZAGINIONY
W pomieszczeniach wystawy są pokazane zabytki pochodzące z badan na przestrzeni wielu lat. Odtworzono tutaj między innymi relikty średniowiecznych budowli.
SZTUKA WSCHODU
Wystawa pokazuję wpływ obcych kultur na obyczajowość i upodobania artystyczne polskich królów.
Ekspozycje czasowe!
SMOCZA JAMA
3 zł / os, dostępna od kwietnia do października
BASZTA SANDOMIERSKA
4 zł / os, dostępna od kwietnia do września, w październiku tylko w czasie dobrej pogody
BUDOWLE I OGRODY WAWELU
18 zł / bilet normalny, 11 zł bilet ulgowy, czynna od maja do września, wejście wyłącznie z przewodnikiem

Dla tych, którzy przyjechali tu z myślą o wypoczynku i fotografowaniu czeka urocza kawiarnia i trasa widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry Wysokie!