Śladami Brata Alberta w Krakowie

zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem

zwiedzanie Krakowa śladami Brata Alberta25 grudnia 2016 roku przypadła setna rocznica śmierci Alberta Chmielowskiego, z tej okazji 2017 rok został uznany rokiem Świętego Brata Alberta. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalną trasę, warto rozpocząć zwiedzanie Krakowa śladami Brata Alberta.

Albert Chmielowski zmarł na raka żołądka 25 grudnia 1916 roku w opinii świętości. Miał 70 lat. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim, gdzie znajduje się obecnie jego pusty grób (kwatera XIA). Za zasługi na tle działań niepodległościowych i ogromną pracę wykonaną na rzecz ubogich prezydent Mościcki w 1938 roku nadał mu pośmiertnie Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski.

Święty Albert był bardzo mocno związany z Krakowem, jeszcze przed kanonizacją stał się postacią powszechnie znaną ze swoich działań na rzecz potrzebujących. W związku z przygotowaniami do procesu beatyfikacji w 1949 roku przeniesiono jego zwłoki do kościoła Karmelitów Bosych.

Ważnym wydarzeniem było wmurowanie w 1984 przez kardynała Franciszka Macharskiego kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła przy Domu Generalnym Sióstr Albertynek na Prądniku Czerwonym, pochodzącego z Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Sanktuarium otrzymało nazwę ECCE HOMO pod wezwaniem świętego Brata Alberta. Obok relikwii św. Alberta znajdują się w nim także szczątki współzałożycieli Zgromadzenia Sióstr Albertynek, błogosławionej Siostry Bernardyny Jabłońskiej.

Trasa zwiedzania Krakowa śladem Brata Alberta poprowadzi nas przez wszystkie miejsca związane z świętym. Punktem pierwszym będzie wizyta na Cmentarzu Rakowickim, następnie odwiedziny Sanktuarium ECCE HOMO znajdujące się na Prądniku Czerwonym, gdzie prócz relikwii świętego, zobaczymy jego najsłynniejszy obraz, noszący nazwę Ecce homo.

Kolejnym miejscem na trasie będzie odwiedzenie muzeum mieszczącego się przy ul. Krakowskiej 43, poświęconego pamięci świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Przed laty mieściło się w tym miejscu schronisko dla osób bezdomnych, a następnie schronisko Braci Albertynów. Obecnie w budynku działa także kuchnia dla ubogich, prowadzona przez Braci Albertynów. Wstęp do muzeum, po uprzednim umówieniu się jest całkowicie bezpłatny. Na dwóch piętrach można podziwiać tutaj malarstwo brata Alberta oraz pamiątki związane z jego życiem i działalnością.
Na koniec wędrówki, jeśli wystarczy sił, przewodnik po Krakowie zaprosi Państwa także do Galerii Malarstwa XIX wieku w Sukiennicach, gdzie znajdują się trzy obrazy mistrza.

Proszę pamiętać, że do zwiedzania trasy niezbędny będzie autokar.

Trasa zwiedzania Krakowa śladem Brata Alberta:

  • Cmentarz Rakowicki
  • Sanktuarium ECCE HOMO
  • Muzeum przy ul. Krakowskiej 43
  • Galeria Malarstwa XIX wieku w Sukiennicach